Yazıya öncelikle Türkiye'de yapılmış olan developer konferansları ile başlamak istiyorum. Benim bildiklerim bu kadar. Lütfen diğerlerini yorum olarak yazın ve ekleyeyim. Sadece etkinlik değil konferans olmalı ve geliştirici konferansı olmalı.

Bedava olanların hepsinde izdiham söz konusu. (Özgür Web Günleri hariç.) Tabi ki katılımcılar buna tepki gösterme konusunda haklı ama bu konuda çok çok geride olan bir ülke olarak daha yapıcı eleştiri yapmakta fayda var.

Olası Çözümler

TL;DR; Daha büyük bir salon tutmak yada ücretli yapmak haricinde ne yazık ki bir çözüm yok.

Neden mi?

Buyrun beraber bakalım:

1. Kayıtları kapatmak.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bedava etkinliklere genel olarak 1/10 ile 1/3 arası bir katılım oluyor. Diyelimki 400 kişilik bir salon var elinizde. 3999 kişi kayıt olduğunda salonun dolmama ihtimali varken 1200 kişi kayıt aldığınızda tıklım tıklım dolma ihtimali var. Arada uçurum var.

Bunun haricinde gelenlerin yarısından fazlası etkinliğe son hafta kayıt olan kişiler oluyor.

Bu demek oluyorki kayıtları kapatmak çözüm değil. Kayıtları 1 hafta önceden kapatmak etkinliğin yüksek ihtimal salonun boş olacağını gösteriyor. (Denendi onaylandı)

Peki ne zaman kapatmak gerek? Son gün mü? 2 gün önce mi? Bunların hiçbiri ne yazık ki çözüm değil.

2. Etkinliği paralı yapmak.

Etkinliği paralı yapmak kesin çözüm. Ama güzel bir çözüm değil. Türkiye geliştirici konferansı ve etkinliklerine aç. İnanılmaz bir talep var. Bedava etkinlikler mutlaka olmalı ve sayıları daha da artmalı. Zaten bu yazıda amacım daha çok bedava etkinliklerin izdiham sorunu.

Yurtdışında işe yarayan ama Türkiye'de işe yaramayacağına inandığım birkaç paralı alt çözümler (Denemek yürek ister):

2.1 Ücretin 1 TL olması

Yurtdışında bu yöntem çok popüler. Türkiye'de de 1TL aslında çok az bir miktar olmasına rağmen, web sitesine kredi kartı girme zahmetine çoğu kişinin girmeyeceğini düşünüyorum. Yine de bu ihtimal pek denenmedi ve denenmesi gerekiyor bence.

2.2 Ücret geri iadesi

Yine yurtdışında böyle bir yöntem gördüm. Etkinlik ücretini yaklaşık 25TL yapıyorsun ve etkinliğe gelenlere kapıda parayı iade ediyorsun. Aslında etkinlik ücretsiz oluyor. Gelmeyenlerden de bağış gibi bir miktar para toplamış oluyorsun. :) Akıllıca değil mi?

Bu yöntemin Türkiye'de yine sorunu kredi kartını insanların girmek istemiyor olması. Hele iade edileceğini bilse bile 25TL ver dediğin zaman büyük bir kitleyi kaybetmiş oluyorsun. Yine de denemek lazım.

Bir de tabi bu yöntemin EventBrite gibi siteler tarafından engellenmesi söz konusu olabilir yakın bir gelecekte.

3. Daha büyük bir salon bulmak

Daha büyük salon bulmak aslında çok sıkıntılı. İstanbul'da bedava yada düşük ücretle kullanabileceğiniz sadece Üniversite salonları var. Onlarda ise ne yazık ki büyük kapasiteli bir yer yok.

Eğer tek salon sizin için yeterli ise anfi tiyatro şeklinde yaklaşık 1000 kişi kapasiteli salonlar var. Ama bu en yükseği.

Eğer 4 paralel salonda gerçekleşen gerçek bir konferans düzenliyorsanız elinizdeki en büyük salon İTÜ de ve yaklaşık 600-800 kişi kapasiteli. 3. ve 4. salonları ise yaklaşık 60 kişi kapasiteli. İnanılmaz bir dengesizlik söz konusu.

1000 kişinin üstüne çıktığınız zaman elinizde Haliç Kongre ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi gibi yerler kalıyor ve onların fiyatı 100.000 liranın üstünde.

Yani kısaca ben sponsorlardan biraz para bulayım ama yine etkinliği bedava yapayım deme imkanı yok.

4. Etkinlik sayısının artışı

Ne güzel çözüm değil mi? :) Ülkemizde etkinlikler gittikçe çoğalıyor. Daha da çoğaldığı zaman ve insanlar için alternatif sayısı yeterli bir sayıya ulaştığı zaman artık insanların paralı etkinlik yapmaktan korkmayacağına inanıyorum.

Sonuç

Elimizde sonuç olarak daha büyük bir salon bulma ihtimali kalıyor ve bedava bir etkinlik için bunun da ne kadar zor olduğunu birlikte gördük.

Biraz dişimizi sıkacağız ve kalabalık olabilecek etkinliklere erken gideceğiz. Etkinliği bedava düzenleyen arkadaşların işi çok zor. Onlara elimizden geldiğince yardım edeceğiz ve pozitif eleştiri yapacağız.

Benim aklıma başka bir şey gelmiyor.

Bu yazıyı aslında fikir almak için de yazdım. Lütfen yorumları eksik etmeyin.