Women Techmakers Istanbul Konferansı 2 gün sonra (15 Mart’ta) Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşiyor.

Bomba gibi bir konferans programı ortaya çıktı. Ayrıntılar için bu sayfayı ziyaret edin.

Hala kayıt olmadıysanız da bu bağlantıyı kullanın.

Benim aslında söyleyecek başka bir derdim var.

Öncelikle söylemeliyim ki gerçekten çok başarılı Women Techmakers ekibiyle etkinlik düzenlemek çok keyifli. Böyle bir grup içerisinde yer alabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Özellikle ekipten arkadaşlarım Nilay, Buşra, Yusuf, Özlem, Sevnur ve İnci'yi anmazsam olmaz. Ben olsam Twitter'dan takip ederdim.

Daha çok teknik işlerde yardımcı olduğum için katılımcılardan gelen soruları daha çok cevaplama fırsatı buldum. En çok gelen aşağıdaki soruyu buradan cevaplamak istiyorum.

Konferansa erkekler de katılabilir mi?

yada

Konferans neden sadece kadınlara yönelik?

Women Techmakers, Google'ın teknolojide kadınlarla ilgili küresel bir markası ve programı. Google[x] in başkan yardımcısı Megan Smith tarafından 2012'de kurulmuş olup, artık Women in Technology Advocate'ı Natalie Villalobos ve Google çalışanlarından oluşan küresel bir grup tarafından yürütülüyor. Bu grubun amacı teknoloji dünyasındaki kadınların gücünü artırmak. Bunu kadınların ulaşabildiği kaynakları, toplulukları artırmak ile yapıyoruz.

GDG Istanbul'un alt grubu olan Women Techmakers grubu olarak da bu konuda bizim de katkımız olsun diyerek bu konferansı düzenliyoruz.

Kadınların teknoloji dünyasındaki rolü özellikle Türkiye'de kötü durumda. Bunu kimse inkar edemez. Bunun böyle olmasındaki sorunlardan biri erkeklerin düşünce yapısı aslında.

Bunu yazarken tabi ki aklıma Kadın Yazılımcı grubunun bu konuda çok önemli yazıları aklıma geldi.
Lütfen okuyunuz.

Sonunda cevaba geliyorum:

Bu konferansa erkekler katılmalı ve desteklemeli. Sadece kadınlar kendi aralarında konferans yaparsa pek bir etkisi olmaz ki. Bilinçlenmesi gereken kadınlardan çok erkekler olarak bizler. Zaten bu konferans da bilinçlenmek için en önemli adımlardan biri.